reklama

Ži rýchlo a umri! Splácaj, makaj a hlavne nepremýšľaj!!!

Najskôr sa mi zdal tento nadpis moc pochmúrny, ale výstižnejší som nenašla J. Všetko je stále o tom istom: „Ži rýchlo a umri“ to je heslo dnešnej doby, stresom a sťaženými životnými podmienkami sa snažia z ľudí urobiť cvičené opice, ktoré budú od svitu do mrku pracovať, aby mohli splácať úvery a hlavne nemali čas premýšľať nad tým, čo by mohli spraviť, aby to tak nemuselo byť, aby sa mali lepšie, aby aj napríklad bankám neplatili také obrovské úroky. Udržiavajú nás v permanentnom strese a neistote, ktorá kvári naše duše a znemožňuje nám rozvoj, ktorý by nám dokázal otvoriť oči.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Už v starej Biblii sa písalo, že vziať úrok za požičané peniaze je hriech, prípadne, ak niektoré národy v minulosti úrok povoľovali, nebol vyšší než zlomok požičanej sumy. Podobným zákonom tzv. šaría sa riadia aj islamské banky.

Počuli ste niekedy o pojme bezúročné bankovníctvo? Ide o taký bankový systém, kedy požičiavajú komerčné banky peniaze bezúročne alebo ich bezúročne požičiava štátna banka. Určite si teraz klopkáte na hlavu, že je to výmysel, banky sú tu predsa od pradávna a potrebujeme ich peniaze, aby sme si mohli zobrať hypotéky a splácať ich celý život a popri tom sa triasť, že nás prepustia z práce a vezmú nám dom či byt. Alebo ich peniaze potrebujeme na rozvoj svojho podnikania. Zamyslime sa trochu... to, čo nám požičiavajú sú skutočne ich peniaze alebo peniaze iných ľudí, ktorí ich do banky vložili ako vklady? Ak by to bolo tak, išlo by o biznis, kde vám banka požičia ani nie vlastné peniaze a zinkasuje od vás za to obrovské úroky a poplatky + vám pravdepodobne zo splátok pribudne aj zopár vrások a šedín. Takýto je bankový biznis.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vráťme sa však k bezúročnému bankovníctvu. Spôsobov distribúcie peňazí môže byť viacero. Jedným z nich je mechanizmus, kedy peniaze požičiava centrálna banka a ľudia jej vracajú iba to, čo si v skutočnosti od nej požičali. Hovoríte si, že to by sme potom nepotrebovali komerčné banky? Áno, je to presne tak, určite by neexistovali v takej podobe ako teraz a nemali by miliardové zisky (aj na Slovensku) zatiaľ čo takmer 12 % Slovákov žije na hranici chudoby a tí ostatní sa predierajú životom, prípadne pracujú od nevidím do nevidím, aby tú hypotéku mohli zaplatiť. Možno sa nám zdá, že úroky sú iba 5 %, keď si však prepočítate, koľko vrátite banke napr. za tých 20 rokov, je to takmer dvojnásobok požičanej sumy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Našli sa aj iní odvážlivci, ktorí sa ho rozhodli skúsiť. V istej rakúskej oblasti (pravdupovediac už si nepamätám presný názov) - niečo ako obvodný úrad začal požičiavať podnikom peniaze bezúročne. Vytlačili si vlastnú menu a pustili sa s chuťou do experimentu. Určite neuveríte čo sa stalo – podnikateľ, ktorý si požičal 100 000 zrazu nemusel vrátiť 170 000 ale stále len 100 000 a kvázi zvyšných 70 000 mohol použiť na financovanie rozvoja vlastného biznisu, zamestnal ďalších ľudí, zvýšil výrobu .... akonáhle sa zistilo a aj preukázalo, že ide o funkčný systém, zrušil sa a v poslednej dobe sa aj z internetu stratili podaktoré dôležité materiály o bezúročnom bankovníctve. Prečo?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhý mechanizmus je taký, že banky napr. v moslimských krajinách fungujúce na práve šaría, neberú od dlžníka úroky lebo je to hriech. Ten zvyčajne zaplatí nejaký poplatok a keď si berie úrok, tak banka sa stáva spoluvlastníkom jeho veci alebo sa spolupodieľa na podnikaní. Hovoríte si, že nechcete mať s moslimami nič spoločné? Iným dôkazom podobného podnikania je úspech švédskej JAK Medlemsbank, ktorá vykonáva podobné aktivity. V súčasnosti sa tento trend teší veľkej popularite, banky sa totiž vyznačujú výrazne väčšou stabilitou oproti európskym a americkým bankám, ktoré zložili na kolená ich vlastné špekulatívne obchody. Neprimeraná chamtivosť za ziskom ich priviezla na mizinu a z našich peňazí im politici zachraňujú zadky, pritom by si všetky do jedného zaslúžili skrachovať. To sa samozrejme nestane, pretože záujmové skupiny, ktoré stoja za bankami majú v politike svojich ľudí, ktorí sa ich v celoeurópskom aj americkom merítku snažia zachrániť a na verejnosti sa bijú do pŕs, že je to nevyhnutné!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všetko je stále o tom istom: „ŽI RYCHLO A UMRI“ to je heslo dnešnej doby, stresom a sťaženými životnými podmienkami sa snažia z ľudí urobiť cvičené opice, ktoré budú od svitu do mrku pracovať, aby mohli splácať úvery a hlavne nemali čas premýšľať nad tým, čo by mohli spraviť, aby to tak nemuselo byť, aby sa mali lepšie, aby aj napríklad bankám neplatili také obrovské úroky. Premýšľanie by mohlo mať predsa nedozierne následky!!!

Monika Sobeková

Monika Sobeková

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Z času na čas sa potrebujem vypísať, aby sa mi ľahšie dýchalo ... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu