Kríza hodnôt: Ide nám viac o hospodársky rast ako o kvalitu života

Autor: Monika Sobeková | 24.8.2012 o 15:34 | Karma článku: 10,33 | Prečítané:  901x

O čom je celý náš život? Zdá sa, že tu ide skôr o prežívanie, ako o žitie. V novinách sa rieši zero generation a polemizujeme, aká nás čaká budúcnosť, keď ju držia v rukách súčasní mladí ľudia s chýbajúcou sebakritikou a logickým sedliackym rozumom. Chceme zrušiť dva sviatky, aby spoločnosť vyprodukovala viac! Veď načo oddychovať a váľať si šunky, makajte, makajme J Hospodársky rast je predsa dôležitejší ako kvalita nášho života!

Týchto zopár riadkov vyrieklo absolútne všetko, niekedy sa to naozaj dá napísať stručne J Môj angličtinár to nazval vicious circle - začarovaný kruh. Je to trošku blbé, ale začarovaný kruh zvyčajne nemá riešenie .......... až pokým by samozrejme neprišlo k hromadnému uvedomeniu. Veď ľudia si nastavujú sami všetky pravidlá, procesy, volia vlády a predstaviteľov. Je to teda všetko v našich rukách, len nastáva akási kríza hodnôt. Naši predstavitelia, ktorých sme si zvolili sami tvrdia, že hospodársky rast je dôležitejší ako vy, váš deň voľna strávený s rodinou. Čudujeme sa, že deti vyrastajú bez kritického myslenia, sú ľahko ovplyvniteľné kadejakými demagógmi, trpia depresiami? Ich vlastní rodičia na nich nemajú čas, chcú, aby ich vychovávali v škole, no učiteľom zobrali všetky právomoci. A rodičia musia chodiť do práce, najlepšie aj do dvoch, aby mohli zaplatiť hypotéku, splácať auto a z toho úmoru si aspoň raz do roka išli oddýchnuť k moru. 

 

Ako by človek už nemal takú hodnotu, hodnotný je skôr počet vyrobených áut alebo sú dôležitejšie odpracované normohodiny. No nepretržitý a stále rastúci rast môže skôr viesť ku kolapsu planéty a zničeniu civilizácie. Ale argumenty sú neúprosné – ekonomický rast prinesie zamestnanosť, zníži sa chudoba a zvýši štandard života .....

 

Zero generation sme si vytvorili sami, konzumnú spoločnosť sme si vytvorili sami. Asi to tak má byť, ale ja dnes predsa len skončím o štvrtej, pôjdem do parku a budem si čítať knihu. Vonku je tak krásne, bola by škoda zahodiť takýto pekný deň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?