Aj vám sa zdá, že žijeme v ekonomickom matrixe?

Autor: Monika Sobeková | 3.10.2012 o 17:46 | (upravené 8.10.2012 o 15:54) Karma článku: 11,93 | Prečítané:  275x

Žijeme v ekonomickom ale aj celospoločenskom matrixe! Čo sa však stane s matrixom, keď sa zobudíme? Ekonomické a finančné usporiadanie tohto sveta je absolútne nežičiace človeku. Celý problém ekonomickej krízy spočíva v nás - v tom, ako sme strašne hamižní! Bažíme za ziskom a peniazmi, čo nás nasmerovalo k absolútnemu zániku. 3 % ľudí vlastnia 90 % bohatstva tohto sveta. Patríte aj vy medzi nich? Ak áno, potom ste tí šťastnejší! Cieľom žitia už nie je žiť a užívať si život, ale len hrabať pre seba, byť sebecký a krutý, lebo inak nebudete mať spoločensky uznávaný štandard. Žijete na 30 metroch štvorcových, ale vo veľkomeste! O tomto je život?

Vráťme sa však k nášmu ekonomickému matrixu. Politická scéna je plná prehnitých postavičiek, ktoré sú len bábkami v rukách hráčov patriaci do tej vyššie uvedenej skupiny. Balamutia tu ľuďom hlavy s výpočtami HDP, nezamestnanosťou a infláciou a pritom sú to všetko iba výmysly, dokážu skresľovať všetky výpočty a preto či máme nezamestnanosť 10 alebo 15 % je to jedno, či bol rast HDP 3.3 % alebo 5 % je to jedno, pretože nezohľadňuje finančné transfery transnacionálnych korporácií, ktoré môžu byť podľa odhadov až do 40 % z HDP, Americká centrálna banka tlačí peniaze ako divá a stále má infláciu 2 %! Kde to sme? Kde žijeme? Žijeme v ekonomickom matrixe. Vybrané skupiny hýbu nitkami a my skáčeme jedna radosť. Štatistika hovorí, že priemerná mzda na Slovensku je 800 eur, ale viac ako 50 % ľudí nemá ani 350 eur. Čím si tí zvyšní zaslúžili viac? Sú vari hodnotnejší?

Bohaté krajiny okupujú chudobné, Čína zaľudňuje svojimi obyvateľmi Afriku, velikáni držia rozvojové krajiny v neustálej biede a vojnách, aby ich mohli stále zneužívať pre ťažbu surovín a bohatstva. Nútia ich do škrtov v školstve a v zdravotníctve, pretože chorý a hlúpy národ sa najlepšie ovláda!

Firmy okrádajú štát, ľudia ho okrádajú, všetci sa snažia optimalizovať dane, daňové úniky a šedá ekonomika prekvitá. Podľa prof. Staneka by stačia 1/6 z týchto príjmov na to, aby sa nemuseli robiť žiadne škrty a obmedzovať výdavky, ale .... stále si nie sme schopní túto oblasť odsledovať. Prečo by som ja mal platiť dane, keď politici tento štát okrádajú a mňa chudáka by zodrali aj z kože!!!!!!! Žiadne kolektívne vedomie, že keď zaplatím dane aj moje deti budú môcť chodiť do školy. Keď ty kradneš, budem aj ja! Nech sme si rovní!

Všetko ale pramení z nás, my sme si pôvodcami súčasného stavu. Je to možné zmeniť? Odpovedám na otázku otázkou. Vzdáte sa svojho BMW a budete chodiť na bicykli? Vzdáte sa svojho bytu a pôjdete do menšieho? Vzdáte sa svojej spotreby a komfortu? Ak áno, máme ešte šancu, ak nie, budúcnosť je istá.

A čo ešte hovorí, že sme k zániku blízko? Naša spoločnosť pojala neúctu voči starším ľuďom za bežnú a samozrejmú. Úctu vystriedalo pohŕdanie, že starí a chorí si už nezaslúžia ďalšie investície do zdravia a sú nám vlastne na obtiaž a zbytoční. Kedysi sa vyspelosť civilizácie merala aj tým, ako sa dokázali postarať o starších ľudí. Kde by sme potom boli na tom dnes? Niekde za hranicami ničoho. Nevážime si starých ľudí, ich skúsenosti a zážitky, ich lásku a rady. Keď ich zatvárame do domovov klopíme zrak, aby sme nevideli ich smutný výraz, lebo my musíme ísť do práce. Mladí ľudia im neuvoľnia miesto v MHD a už vôbec ich nerešpektujú. Uvedomujú si, že pravdepodobne dopadnú rovnako, ak nie horšie???

Žije nás tu šesť milárd, naša Zem je stavaná na miliardu a pol. Ako to dopadne? Takýmto spôsobom to skončí veľmi rýchlo, ale ľudí to netrápi, pozerajú Farmu, Zámenu manželiek a seriály – veď tam to dopadne takmer vždy dobre, ako by sa to TU mohlo skončiť zle?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?