Dilema – 380 eur, ktoré nám môžu zmeniť život!

Autor: Monika Sobeková | 8.1.2013 o 17:04 | (upravené 9.1.2013 o 9:53) Karma článku: 10,40 | Prečítané:  2124x

Zaplaťte remeselníkovi, ktorý vám postaví múry domu za 2 000 eur o 380 eur viac, pretože vám dá doklad a zaplatí štátu daň zo svojho príjmu!!! Prispeje tak na veci, na ktoré sa skladajú ostatní pracujúci a firmy platiace dane a odvody.

Teraz si väčšina z vás poťuká po čele. Kto dá dobrovoľne o 380 eur viac, ak mu dá živnostník za postavenie múrov domu doklad? Načo mi je doklad, že mi ich postavil, keď môžem ušetriť stovky eur?

 

Na túto otázku sa ťažko odpovedá ........... snáď preto, aby sa aj ten remeselník podieľal na daniach a odvodoch ako aj vy obyčajný zamestnanec, ktorého to stojí stovky eur mesačne. Aj on chodí predsa po cestách a jeho deti do školy, či k lekárovi.

 

Pokrčíte plecami, áno, to je pravda, v duchu zareptáte, že on naozaj na nič neprispieva, keď si ročne vykáže príjem 3000 eur namiesto toho, aby si vykázal skutočný príjem 2000 eur mesačne. Ale čo už, čísla nepustia a keď príde ďalší živnostník (pokrývač či obkladač) a ponúkne cenu o 19 % nižšiu, keď to pôjde bez dokladu, zoberiete ho zase.

 

A takto ide celá stavba domu, až pri záverečnom zúčtovaní zistíte, že dom stál 100 000 eur a vy ste položky minimálne v hodnote 30 000 vyplatili na čierno. Asi 50 % tvorí z ceny domu materiál a 50 % sú práce. Ak uvádzam sumu 30 000 eur na čierno, ešte som pomerne optimistická J.

 

V tejto rozprávke sú dve postavičky výrazne znevýhodnené – ste to vy a je to štát, ktorému by prospelo, keby živnostníci uvádzali svoje reálne príjmy a platili tak vyššie dane a odvody. Kráľom sa stáva živnostník, ten, ktorý vás presvedčí, že ak nebudete chcieť doklad, ušetríte stovky eur, čo na tom, že nemáte doklad a tak je prípadná reklamácia v nedohľadne!

 

A štát si povie, ako donútim obyčajných ľudí, aby chceli doklady od živnostníkov? Nielen od murárov, pokrývačov alebo obkladačov, ale aj od kaderníčok alebo pedikérok či nechtárok!

 

Objavujú sa tu tipy so štátnou lotériou, kde budete posielať bločky a môžete vyhrať. Ale ako to motivuje ľudí pri finančne náročných položkách? Nijako. Keď si mám vybrať či zaplatím o 380 eur menej alebo budem mať mizivú šancu, že vyhrám v štátnej lotérii, určite si vyberiem tú prvú možnosť. Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche J

 

Ako ma štát môže motivovať, aby som dobrovoľne zaplatil o 380 eur viac????

 

Existujú hypotéky, ktoré musíte dokladovať, ale bločky sa predsa dajú kúpiť. Máme tu prípady, kedy padne strecha nového domu a vy nemáte faktúru od pokrývača – ale takých prípadov je jeden z tisícov, to nikoho neodradí. Tak, čo robiť?

 

Keby ste si za stavbu múrov vypýtali faktúru a zaplatíte o 380 eur navyše, možno by vás motivoval štát, keby vám to vrátil na dani – ale čo by mal z toho potom štát??? Dostane síce peniaze od živnostníka, ale vám to vráti, takže v konečnom dôsledku bude na nule.

 

Tak, kde je cesta? Ak nemáme živnostníkov s vnútornými pohnútkami platiť dane a odvody, lebo väčšina obyčajných zamestnancov ich povinne platí (ja využívam tie služby a preto budem tiež prispievať na spoločné veci – ako sú cesty, školstvo, aj moji starí rodičia dostávajú penziu, atď.), tak iba ťažko systém zmeníme. 380 eur možno nie je veľká suma, ale máme viac ako 300 000 živnostníkov plus právnické osoby, z ktorých sa tiež väčšina snaží platiť minimálne dane a odvody a keď to zoberieme globálne, tak sú to úžasné čísla, ktoré sa v našom hospodárstve strácajú do nenávratna.

 

Možno by mohli začať nosiť odznaky Platím dane a odvody! Tak, ako nosilo istého času zopár lekárov odznaky Neberiem úplatky!

 

Možno by stačilo zaviesť paušálny odvod pre živnostníkov a výrazne zjednodušiť celý systém daní a odvodov, ale túto ideu súčasná vláda spláchla dávno do záchoda a celý systém daní a odvodov ešte viac skomplikovala.

 

Tento článok nemá nikoho urážať, obviňovať ani odsudzovať. Iba poukazuje na to, že malí živnostníci a firmy neplatia dane, lebo im ľudia chcú dávať menej peňazí. Každý chce ušetriť, len od štátu by sme chceli, aby platil všetko – a to takto nejde. Nezabúdame ani na veľké firmy, ktoré presúvajú kapitál, dostávajú miliardové dotácie a pritom dane neplatia. Hm, v tomto článku si to zlízol živnostník, no ani tí druhí nie sú bez viny. Niekde, ale musíme začať robiť poriadky.

 

Je to smiešne, že by sme sa vlastne mali snažiť motivovať živnostníkov, aby neklamali a nekradli J presne tak, ako našich politikov. Nechcem paušalizovať, nájdu sa aj takí, ktorí sa z tohto stáda vymykajú, ale zopár lastovičiek leto nerobí.

 

Možno by stačilo adoptovať si jedného politika a jedného živnostníka z blízkeho okolia a pravidelne sa za nich modliť. Keď už ste bezbranný a máte pocit, že to nejde, vždy sa nájde cesta a pravidelná modlitba prináša svoje ovocie J

 

PS: A keď už sa budete modliť, prosím, straťte slovíčko aj za Samsung, Volkswagen, Pentu alebo J&T .....že nestačí len brať, ale vo výraznej miere aj dávať

Píšem to síce na konci článku, ale je dúfam, jasné, že 2000 eur a 380 je iba príklad a táto suma nemusí znázorňovať reálnu cenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?