Čo sa môžeme naučiť od druhého najšťastnejšieho národa na svete?

Autor: Monika Sobeková | 16.5.2013 o 12:56 | Karma článku: 9,92 | Prečítané:  859x

Či už dopadne dnešný hokejový zápas s Fínmi v náš prospech alebo nie, stále sa máme vzájomne čo to podučiť. Obe krajiny sú európske a majú podobný počet obyvateľov, no aj tak sme si na kilometre vzdialení....lebo napríklad Fíni sú údajne druhým najšťastnejším národom na svete J

V minulom roku patrili Fíni ku krajinám s najmenšou korupciou, zatiaľ čo Slovensko reprezentovalo presný opak.

Fínsko je jednou z najvyspelejších krajín sveta, zatiaľ čo Slováci stále vyjadrujú nespokojnosť so svojou životnou úrovňou.

Aj keď sme počtom obyvateľov podobné krajiny, Fíni dokázali postaviť 240 štadiónov, zatiaľ, čo my sme sa zmohli ledva na 45.

Ich priemerná mzda je cez 2000 eur, zatiaľ čo naša ledva dosahuje 700.

Majú síce jedno z naväčších daňových zaťažení v EÚ, ale majú napr. najúspešnejší školský systém z krajín OECD.

Fínsko sa považuje za miesto s dobrými príležitosťami, bezplatným vzdelaním a zdravotnou starostlivosťou a dobrými sociálnymi službami. Bezplatné zdravotníctvo a školstvo máme aj my, aj keď by sme v poslednej dobe vďaka rôznym poplatkom mohli polemizovať o tom, či je bezplatné a asi nebude rovnako kvalitné.

 

Sme teda horší?

Na rozdiel od Fínov nedisponujeme obrovským prebytkom finanncií z ropy a preto si nemôžeme sporiť pre našu budúcnosť a budúcnosť budúcich generácií ani mať veľké sociálne istoty.

Nevytvárame suverénne fondy a ani nemáme toľko jazier a vodných elektrární, preto nemôžu mať obyvatelia energiu za minimálne ceny.

 

Čo by sme im vedeli ponúknuť my????

Máme šikovné politické elity, ktoré by im mohli dávať lekcie z klientelizmu a korupcie.

Vieme neefektívne riadiť štát a štátne podniky. Zoberte Fína do našej politiky a ukážeme mu, ako sa môže nabaliť na stovky rokov dopredu nielen on, ale všetci jeho príbuzní aj kamaráti.

Určite sa tu nájdu aj takí, ktorí by mohli ponúknuť lekcie z „komunizmu“, ktorý sme tu mali desiatky rokov.

 

No a ...... máme krásne Tatry, síce plné skrachovaných hotelov, no aj medzi nimi sa blysnú xhviezdičkové hoteliská finančných žralokov alebo tí čo prežili, a ponúkajú slovenské služby za fínske ceny.

 

A keďže my pravdepodobne na našom území neobjavíme galóny ropy a tisícky jazier, ktoré by mohli zachrániť náš štátny rozpočet, zostáva nám snáď podučiť sa iba tomu nekorupčnému správaniu .......

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?