Je to o výchove a nie o systéme

Autor: Monika Sobeková | 16.5.2013 o 15:18 | Karma článku: 6,80 | Prečítané:  330x

To, akí sme sa odráža v našich tvárach. Zrkadlí sa to v zákonoch a pravidlách, ktoré vytvárame, ale aj porušujeme a obchádzame. Odráža sa to na správaní našich detí, na tom, ako sa chováme k straším ľuďom. Prejaví sa to aj v tom, či zastavíme chodcovi na prechode alebo staršieho človeka pustíme v MHD sadnúť.

Naše hodnoty sa nám stále vracajú ako bumerang.

Nenaučíš úcte svoje dieťa? Keď budeš ty starý, vykašle sa na teba, zapadneš prachom v domove dôchodcov s pár eurami na mesiac.

Necháš dieťa vo voľnom čase vysedávať pri TV alebo počítači lebo ty nemáš na ňho čas? Kto ho naučí, že všetko, čo počuje v TV nie je pravda, že nie všetko, čo vidí v rozprávkach na Youtube je dobré, kto mu prečíta rozprávku a vysvetlí, čo je dobré a čo zlé. Kto mu vštepí hodnoty, keď rodič na ňho nemá čas?

Sem-tam dostane výchovné zaucho, sem-tam ho okríknu, že to sa nepatrí, ale to je tak všetko. Komunikácia sa stráca.... a potom sa vytrácajú aj hodnoty a úcta.

 

A keď zmiznú hodnoty, čo nám zostane? Prežívajúce bytosti bez kritického myslenia....(asi)

 

Stačí zájsť za roh (napr. do Švajčiarska) a vidíme, že sa to ešte dá! Ešte sú miesta, kde sú ľudia „iní“...

 

Častokrát sa vyhovárame na to, že sa máme teraz zle, lebo tu bol desiatky rokov komunizmus a teraz sa máme zle, lebo tu máme zase chamtivý kapitalizmus. Kradne sa, študenti sú stále drzejší a učiteľom skáču po hlávách. Tí sa sťažujú, že nemajú žiadnu úctu a rodičia deti doma nevychovávajú a žiadajú to od nich, ale pritom nemajú žiadne právomoci. A to už nepíšem o korupcii a politikoch, lebo to je stará pesnička, ktorá je stále rovnaká a vôbec sa ani pod tlakom verejnej mienky nič nedeje...

 

Všetko jednoducho stojí a padá na ľuďoch a ich hodnotách....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?