Máte zvyšných 9 eur mesačne?

Autor: Monika Sobeková | 7.11.2013 o 17:07 | (upravené 7.11.2013 o 17:13) Karma článku: 3,59 | Prečítané:  475x

  Obídete sa bez 9 eur mesačne? Ak áno, skúste ich darovať niekomu, kto ich potrebuje. Zákon vesmíru stále platí – Daj a dostaneš!!! Najskôr musíš dať, aby si dostal. Keby sme sa tým inšpirovali viacerí podarí sa nám vytvoriť „komunitu slušných ľudí“......... žiaľ vyzerá to zatiaľ len ako utópia storočia....

Neviem či výraz slušný je ten správny, ale prvoplánovo povedzme, že hej :-) Už raz dávnejšie som publikovala blog o tom, ako sa zložito robí „charita“ na Slovensku. Ľudia sú akýsi odmeraní – čoraz viac a viac, nemajú čas a ani chuť sa zapodievať cudzími problémami, veď majú dosť vlastných (to je naozaj dobrá výhovorka), namiesto súdržnosti v zlých časoch, práve pre výhovorku na tie zlé časy nie sú ochotní vzdať sa ani 9 eur mesačne zo svojho príjmu preto, aby sa nejaké chudobné dieťa malo aspoň o čosi lepšie. Komunita slušných ľudí teda združuje jedincov, ktorí sa vedia povzniesť nad svoje problémy, rozumejú, že existujú slabší, ktorí potrebujú ich pomoc a veria v to, že čo dajú, raz sa im určite stonásobne vráti – ale čo je dôležité pomoc vykonávajú nezištne.

Naše združenie Deti humanity funguje už niekoľko rokov (ani neviem presne koľko, ale je to viac ako päť), podporili a pomohli sme stovkám detí a napriek tomu máme iba 15 pravidelne prispievajúcich členov od 9 po 30 eur mesačne. Všetci pracujeme ako dobrovoľníci, teda bez nároku na odmenu. Vyrovnávali sme sa dlho s častou fluktuáciou ľudí, lebo okrem pochvaly a dobrého pocitu sme im nedokázali dať inú odmenu. Po čase tak prišla demotivácia a aj odchody, ktorým sme nevedeli zabrániť. Pointou združenia bolo deťom vytvoriť „náhradné“ rodiny, ktoré by chudobným deťom pomáhali a usmerňovali ich na ich neľahkej ceste životom. Podmienkou bolo, aby členovia na deti pravidelne prispievali sumou minimálne 9 eur mesačne, pričom časť z peňazí by išla na administratívu zduženia, ale väčšina deťom. Videli sme na vlastné oči, aký veľký zmysel má podpora čítania a rozvoju talentov, akými míľovými krokmi vpred to deti posúva a dáva im to šancu prežiť a uplatniť sa v týchto neľahkých časoch. Ale ľudí, ktorí by boli ochotní vzdať sa 9 eur mesačne akosi nebolo, známi nesúhlasne krútili hlavami, neznámi rovnako. 9 eur.....na deti v Kambodži stovky Slovákov prispievajú desiatkami eur (hmmm dobrý marketing robí divy, ale aj na ten potrebujete mať dosť peňazí) a čo je dôležité, za tie peniaze tam kúpite xkrát viac pre deti ako u nás na Slovensku. Čo im za to môžeme dať? Polovicu knižky, alebo električenku na týždeň. Pre zarábajúcich ľudí je to banálna suma, ktorú minú tak rýchlo, že si to ani nevšimnú – kávička s kamoškou, troje cigarety, dvoje drahšie cukríky, raňajky v obchode........ale vzdať sa ich raz za mesiac??? To nie!!!!

Otázka na vás znie? Ste ochotný pomôcť niekomu nezištne? Máte na to chuť? Máte na to čas? Máte na to peniaze? Máte na to zvyšných 9 eur mesačne???? Väčšina ľudí povie, že chce pomôcť, ale tam to aj skončí, ako vždy len pri rečiach. Zvláštne je, že ľudia, ktorí sú ochotní dávať aj peniaze si nájdu aj čas na pomoc ostatným. Keby sme však z nich chceli vytvoriť komunitu "slušných" ľudí bola by malá ako zrnko piesku :-( Alebo nie???

Dnes tu sedím pri počítači a hovorím si, už iba zázrak nám pomôže, kde hľadať tých ľudí. Pane Bože zošli nám nejaký, lebo tie deti chúdence čakajú a dúfajú, že niekomu na nich predsa len záleží. Peniaze z projektov sú také smiešne a okolo nás tak veľa detí, ktoré potrebujú pomoc. Keby sme sa dokázali vzchopiť a dať sily dokopy, dokážeme toho naozaj veľa..........ale.........nie je čas, ani chuť..........a ani ľudí, ktorí by sa boli ochotní kvôli neznámym deťom vzdať 9 eur mesačne....

A čo VY? Chcete pomôcť alebo tiež nemáte čas? Alebo chuť? Či zvyšných 9 eur mesačne?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?